ساخت وبلاگ گیربکس اتوماتیک دیجی بروز کاور موبایل نمونه سوال امتحانی آذر دیجی لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل گت موب خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
طلاق توافقی

حقوق

طلاق توافقی

در هنگام عقد حقوق و تعهداتی برای زن و شوهر ایجاد می شود. زمانی که مرد دادخواست طلاق می دهد یعنی از تمام حقوق خود می گذرد و در عین حال باید حقوق همسر را کاملا به جا آورد، همین موضوع در مورد دادخواست طلاق از طرف زوجه نیز هست، یعنی خانوم ها نیز در هنگام درخواست طلاق تمام حقوق خود را باید ببخشند مگر آنکه حق طلاق داشته باشند. به دلیل طولانی بودن روند دادخواست طلاق از سوی زوجه، خانوم ها ترجیح می دهند تا از طریق طلاق توافقی اقدام کنند و همسرشان را راضی به طلاق توافقی کنند که در اکثر مواقع منجر به بخشش مهریه از سوی خانوم ها می شود.

مراحل طلاق توافقی چگونه است

مراحل طلاق توافقی چگونه است

مراحل طلاق توافقی چگونه است

در طلاق توافقی زن و شوهر قبل از ارائه دادخواست طلاق توافقی باید در مورد تمام آثار مالی و غیر مالی نکاح (مهریه، حضانت فرزند، اجرت امثل، وسایل منزل و..) با هم توافق کنند. اصلی ترین موضوع در این میان توافق بر سر مهریه و حضانت است، مرد مهریه را می پردازد و یا زن مهریه را می بخشد (البته باید توجه داشت که در مواردی می توان حتی بعد از طلاق که زوجه مهریه را بخشیده است، اقدام به گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی کرد) و در مورد حضانت نیز همین گونه است. تمام توافقات باید در صورت جلسه ای ثبت گردد و به امضای طرفین و شهود برسد. دادگاه توافقات زن و شوهر را برای تصمیم گیری ملاک قرار خواهد داد.

قبل از صدور حکم، قاضی زوج و زوجه را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع می دهد، البته می توانید از ابتدا به مشاوره مراجعه کرده و مشاور در صورت منصرف نشدن متقاضی از طلاق با مشخص کردن موارد توافق، موضوع را به دادگاه اطلاع خواهد داد.

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

پس از اعلام نظر مشاور خانواده به دادگاه، قاضی حکم عدم امکان سازش را صادر میکند. پس اعلام رای طرفین تنها سه ماه فرصت دارند تا برای اجرا شدن طلاق به دفتر خانه مراجعه کنند، در غیر اینصورت رای باطل شده و دوباره باید اقدام گردد.

عدم مراجعه زوج به دفترخانه: اگر بعد از گرفتن حکم عدم امکان سازش، زوج از مراجعه به دفترخانه امتناع کند و یا به هر دلیلی نتواند حضور یابد زوجه (خانوم) می تواند به دفترخانه مراجعه کرده و موضوع را مطرح نماید، در این مواقع دفترخانه برای زوج (مرد) احضاریه ارسال می نماید، در صورت بی توجهی دوباره زوج، زوجه می تواند برای گرفتن وکلات طلاق به دادگاه مراجعه کند.

شرایط طلاق توافقی

برای گرفتن طلاق توافقی نیاز به هیچ دلیل و منطقی که بخواهید به دادگاه ارائه کنید نیست. فقط تصمیم زن وشوهر برای گرفتن طلاق از هم کفایت میکند و البته که، همانطور که گفته شد باید تنها بر روی مسائل گفته شده توافق کنید.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

طبق توافقات صورت گرفته بین زن و مرد، دادگاه حکم به حضانت خواهد داد حتی اگر فرزند بالای هفت سال داشته باشد هم مادر می تواند حضانت را بر عهده بگیرد، اما در بسیاری از موارد زن وشوهر نمی توانند بر روی این موضوع به توافق برسند لذا در این مواقع با وجود این که طلاق از نوع طلاق توافقی است، دادگاه در مورد حضانت طبق قوانین برخورد خواهد کرد و حکم به حضانت پدر یا مادر خواهد داد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی

طلاق توافقی چقدر طول می کشد

طلاق توافقی چقدر طول می کشد: معمولا حداکثر زمانی که برای طلاق توافقی طول می کشد دو الی دو و نیم هفته است، البته در صورتی که توافقات بین زن و شوهر کاملا صورت گرفته باشد، در این صورت دادگاه در این نوع پرونده ها سختگیری ای صورت نمی دهد.

آیا واقعا در جواب سوال طلاق توافقی چقدر طول می کشد باید با قطعیت بگوییم حداکثر دو هفته! قطعا خیر، توجه داشته باشید که عواملی هم وجود دارد که بتواند روند پرونده شما را بسیار طولانی تر کنند مثلا اگر برای طلاق وکالت دارید، وکالت نامه توسط دفترخانه استعلام صحت می شود تا درستی و سقم آن مشخص گردد مگر آنکه در سند ازدواج وجود داشته باشد.

نکته ای برای کسانی که می خواهند ازدواج کنند و قصد دارند حق طلاق را شرط عقد کنند: حتما دقت کنید که در سند ازدواج حق فرجام خواهی و تجدید نظر نیز ذکر شده باشد در غیر اینصورت اگر بخواهید طلاق بگیرید دادگاه حکم طلاق را صادر می کند اما چهل روز بعد از گرفتن حکم می توانید به دفترخانه مراجعه کنید و قانونا طلاق بگیرید.

بدیهی است که با مطالب گفته شده به این نتیجه رسیده اید که باید پرونده طلاق خود را به یک وکیل با تجربه بسپارید و با او مشورت کنید تا هم سریعتر به نتیجه برسید و هم حقی از شما ضایع نشود.

طلاق توافقی چقدر طول می کشد

طلاق توافقی چقدر طول می کشد


برچسب ها : طلاق توافقی ,
+ نوشته شده در شنبه 22 دی 1397ساعت 4:29 توسط حسین سبزی | | تعداد بازدید : 20